praca za granicą
fot. pixabay.com

Praca za granicą bez znajomości języka może budzić wiele obaw i wątpliwości, jednak jak podaje raport europa.jobs coraz więcej pracodawców obniża swoje wymagania związane ze znajomością języka obcego. Łatwiej również o pracę osobom bez prawa jazdy lub doświadczenia zawodowego. 

Z badań wynika, że co trzeci pracodawca nie wymaga od pracownika znajomości języka i aż 31% firm ogłaszających się w 2019 roku na europa.jobs jest skłonnych przyjąć obcokrajowca bez znajomości języka (kryteria uwzględniły blisko 38 tys. ogłoszeń). Warto dodać, że wśród wymaganych języków przeważa język angielski i niemiecki.

Na pracę za granicą bez znajomości języka decydują się zazwyczaj osoby w podbramkowej sytuacji, które nie dostrzegają lepszej alternatywy podreperowania budżetu. To bardzo odważny i zapewne stresujący krok, ale jak potwierdzają badania znalezienie pracy jest możliwe, choć bywa trudne. Dobrze płatna praca wymaga chociaż podstawowej znajomości języka. Bez tego pracownik nie może liczyć na zbyt wysokie stawki czy premie. Mimo to wiele osób i tak decyduje się na wyjazd, ponieważ oferowane za granicą wynagrodzenie i tak często jest wyższe od tego proponowanego w Polsce przy podobnym nakładzie pracy i czasu.

praca za granicą bez znajomości języka 
fot. Pixabay.com

Wiele osób tuż przed wyjazdem próbuje dowiedzieć się jak szybko nauczyć się angielskiego czy niemieckiego, jednak nawet najlepsze kursy językowe nie są w stanie odpowiednio przygotować do pracy za granicą, chyba że wyjazd jest planowany z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Warto również pamiętać, że zawsze można liczyć na kursy językowe za granicą, które można odbywać w tracie pobytu, by podnosić swoje kompetencje i w przyszłości znaleźć lepsze, dobrze płatne stanowisko.

W jakich branżach najczęściej proponowana jest praca za granicą bez znajomości języka? Otóż, najczęściej można znaleźć ogłoszenia dotyczące pracy fizycznej czy sezonowej. Na przykład praca przy taśmie produkcyjnej, w magazynie czy przy zbiorach owoców. Często również pojawiają się ogłoszenia na stanowisko sprzątaczki czy komisjonera (osoba pracująca w magazynie, zajmująca się m.in. rozdzielaniem partii towaru na mniejsze jednostki, przeznaczone np. do wysyłki klientowi, czyli kompletowaniem zamówień).  Są to z reguły zawody nie wymagające zbyt częstego komunikowania się z innymi. Dodatkowym atutem jest to, że taka praca dość często pozwala nabyć podstawowe umiejętności językowe, które na pewno okażą się przydatnym w przyszłości doświadczeniem.

Nie zaskakuje zapewne fakt, że zazwyczaj praca za granicą bez znajomości języka jest gorzej płatna, a czasami nawet dość ryzykowna. Nieznajomość języka bardzo łatwo może doprowadzić do nieporozumienia pomiędzy pracodawcą a pracownikiem w kwestii głównych zasad wykonywania swoich obowiązków. Nietrudno o zamierzone lub nie, wprowadzenie w błąd. Dlatego nauka języka, a przynajmniej podstawowych zwrotów i słów jest niezwykle ważna i w wielu sytuacjach pozwoli wybawić nas z nieoczekiwanych kłopotów, które trzeba wziąć pod uwagę decydując się na wyjazd zagraniczny do pracy.

Chyba najczęściej spotykaną ofertą pracy za granicą jest opieka dla osób starszych. Niestety praca w tym zawodzie bez znajomości języka w zasadzie jest niemożliwa. Kryterium zatrudnienia osoby na takie stanowisko jest przynajmniej podstawowa znajomość języka. Niezwykle ważny w tym zawodzie jest kontakt z podopiecznym, poprawne rozumienie i interpretowanie jego potrzeb i dolegliwości oraz porozumienie z nim i jego rodziną. Im wyższa znajomość języka w tym zawodzie tym wyższe wynagrodzenie niż np. w przypadku opiekunki z podstawową znajomością języka.

Nauka języków obcych podjęta już teraz, może w przyszłości zaważyć nad ważnymi życiowymi decyzjami np. dotyczącymi wyjazdu zagranicznego, zmiany pracy lub otrzymania awansu. Kursy językowe dają możliwość podjęcia nauki w domowym zaciszu bez konieczności zmiany organizacji dnia czy przekładania codziennych obowiązków. Warto zadbać o własny rozwój i skorzystać z tych udogodnień, a naukę języka obcego potraktować jako ciekawą przygodę lub chociażby ćwiczenie pamięci i koncentracji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here