przeprowadzka
fot. pixabay.com

Zmiany zazwyczaj wiążą się z obawami. Nic w tym dziwnego. Lęk przed nieznanym to naturalny odruch, ale każdy z nas doskonale wie, że zmiany w życiu są nieuniknione. Zmiana stanu cywilnego, zmiana pracy, aż w końcu zmiana adresu zamieszkania. Wiele zmian spotykających nas na naszej drodze związanych jest właśnie z przeprowadzką, ale nikt chyba nie robił tego aż tyle razy, by śmiało mógł powiedzieć, że jest ekspertem w tej dziedzinie. Nawet specjalista ds. logistyki popełnia błędy, co nie oznacza, że do przeprowadzki nie można przygotować się tak, by zaoszczędzić sobie niepotrzebnego stresu.   

Najpierw działka nad jeziorem lub dom na Mazurach, potem umowa przedwstępna kupna domu, umowa właściwa, szybka przeprowadzka i można zacząć się cieszyć życiem. Myślisz, że to takie proste? Na każdym etapie zapewne pojawią się jakieś trudności, ale te dotyczące przeprowadzki łatwo można wyeliminować. A pomóc w tym może dobra organizacja. A więc od czego zacząć?

Jak zorganizować przeprowadzkę?

Około 2 miesięcy przed przeprowadzką należy powiadomić odpowiednie instytucje o zmianie miejsca zamieszkania (z reguły można to zrobić w odpowiednim urzędzie lub przez internet). Umowy z dostawcami (energia elektryczna, internet) należy przenieść lub wypowiedzieć, aby uniknąć niepotrzebnego naliczania dodatkowych opłat. Należy także uzgodnić urlop z szefem, chyba, że pracujemy zdalnie w domu. Jeśli źródłem naszego utrzymania jest praca w domu przez internet należy uwzględnić kilkudniowy przestój wiążący się z przeprowadzką.  

Miesiąc przed terminem przeprowadzki należy poszukać właściwej firmy przeprowadzkowej, która spełni nasze wszelkie oczekiwania i oczywiście będzie miała wolny termin w danym dniu. Profesjonalne firmy przeprowadzkowe udostępniają również magazyn w przypadku konieczności przechowywania rzeczy. Meble i pozostałe rzeczy zostaną przechowane w suchym i bezpiecznym miejscu a o ich rozładunek i załadunek zadba operator wózka widłowego 

To także odpowiedni czas, by pozbyć się niepotrzebnych rzeczy, które nie przydadzą się w nowym domu. Można zorganizować wyprzedaże, część rzeczy przekazać znajomym lub rodzinie, oddać na licytacje charytatywne lub przekazać placówkom takim jak Domu Samotnej Matki czy Domu Dziecka. Warto również ograniczyć zakupy nowych produktów, zużyć napoczęte kosmetyki i produkty spożywcze.  

Na trzy tygodnie przed przeprowadzką można rozpocząć pakowanie najmniej przydatnych rzeczy, których nie używamy w codziennym życiu. Zatem, jeśli przeprowadzka odbywa się latem, możemy spakować i zabezpieczyć zimowe kurtki, obuwie i odzież.

W następnej kolejności warto zacząć już kupować niezbędne do przeprowadzki akcesoria, takie jak kartony, taśmy klejące, worki próżniowe, markery, folie bąbelkowe i pokrowce na ubrania. Kartony powinny być opisane (również z informacją, czy zawierają łatwo tłukące się przedmioty) co znacznie ułatwi nam późniejszy transport i rozpakowywanie.  

Dwa tygodnie przed przeprowadzką warto pomyśleć o podpisaniu nowych umów na usługi telekomunikacyjne (internet, telewizja, telefon) oraz o zorganizowaniu opieki dla dzieci lub zwierząt domowych na czas przeprowadzki. Dla własnych udogodnień i przyspieszenia przeprowadzki można także wynająć firmę do demontażu mebli (i ponownego montażu) oraz sprzątania.  

przygotowania do przeprowadzki
fot. pixabay.com

Tydzień przed przeprowadzką możemy zacząć myśleć o opróżnianiu i rozmontowywaniu meble, zabezpieczaniu ich zawartości. Należy również przygotować torbę z niezbędnymi rzeczami, które przydadzą nam się w ciągu kilku najbliższych dni.  

Doba przed przeprowadzką to czas kiedy zapewne przydałby nam się trening uważności dla okiełznania stresu i niepotrzebnych emocji. Zapewne jednak nie mamy na to czasu więc po prostu warto położyć się wcześniej spać, ponieważ czeka nas długi i męczący dzień. Przed pójściem spać warto najpierw naszykować w podręcznej torebce dokumenty, klucze oraz pieniądze, by mieć je zawsze pod ręką.

Zostaje tylko sprawdzenie, czy budzik jest ustawiony, a telefon naładowany do pełna. Warto dla pewności skontaktować się z firmą przeprowadzkową i uzgodnić godzinę ich przybycia oraz potwierdzić przybycie znajomych, którzy zadeklarowali pomoc przy przeprowadzce.  

W dzień przeprowadzki należy wstać rano, spisać odczyty wszystkich liczników, wyłączyć prąd i gaz oraz zakręcić wodę i pozamykać okna. Gdy z mieszkania zostały już wyniesione meble i kartony pozostaje nam tylko zamknąć je na klucz i zacząć cieszyć się właśnie rozpoczętym nowym etapem życia.   

Okazuje się, że praca logistyka nie jest wcale taka trudna, jeśli poświęcimy przygotowaniom odpowiednią ilość czasu.  

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here